logo

Anneler Dikkat! DırDır Etmeye Devam Edebilirsiniz

Evet yanlış okumadınız. Çoğu çocuk hatta siz bile bu durumdan yakınmışsınızdır. Sürekli bize bir şeyler anlatmaya çalışan annemize ”dırdır” etmesi konusunda şikayet etmişizdir. Halk dilinde ne kadar ”dırdır” olarak belirtilse de  anneler kızlarının hayata daha iyi hazırlanmaları konusunda sık sık uyarılarda, nasihatler de bulunur. Aman sakın şikayet etmeyin , araştırmalar diyor ki;
Anneleri dırdır yapan kızlar çok daha başarılı oluyormuş. 

2004-2010 yıllarında yapılmış araştırma sonuçları buna işaret ediyor. Araştırmanın içeriği ise şöyle. 15 500 , 13-14 yaşlarında kız çocukları ile görüşülüyor. Çıkan sonuçlar  paylaşmadan önce dırdır eden annelerin ”Biz bir şey biliyoruz da söylüyoruz ” dediğini duyar gibiyim.


    • Kızları için büyük hayalleri olan annelerin kızlarının, erken yaşta hamile kalma riski çok düşük. Yani bu demek oluyor ki  böylelikle genç kızlar erken hamileliğin getirdiği ağır yükle yüzleşmek zorunda kalmıyorlar.
    • Yine bu araştırma da ortaya çıkmış ki , hayatı boyunca kendini destekleyen birileri yada bir öğretmeni olan kızlar , olmayan kızlara göre daha başarılı oluyorlar. Araştırmacı  Ericka Rascon-Ramirez, ”Genelde ailemizin bizden yapmamızı istediği şeyleri değil kendi istediğimizi yaptığımız zaman başarılı oluruz.  Ancak her ne kadar ailemizin tavsiyelerini dinlemesek de durup düşündüğümüzde onların söyledikleri şeylerden etkilenmiş olduğumuzu görürüz. Kendi kendimize verdiğimizi düşündüğümüz kararların arkasında bile ebeveynlerimizin etkileri görülür” diyorr.
  • Tartışmasız çocukları için kendisini adayan annelerimizin etkisini kız çocuklarımız üzerinde görürüz. Hem ne demişler tabiri caizse  ”Anasına bak kızını al.” Yani kısaca kızım beni dinlemiyor demiyor. Kapıyı çarpıp çıkması sizden etkilenmediği anlamına gelmiyor.

Evet dırdır eden annelere güzel haber! Dırdır etmeye devam edebilirsiniz. Kızlarınız verdiği tavsiyeleri o anda anlamak istemese de sonradan durup düşünecektir.Etiketler: » » »
Share
202 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?