logo

”Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” Programı Düzenlendi

1999’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” münasebetiyle  Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda farkındalık programı düzenlendi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Karabük Üniversitesi ve KADEM işbirliğinde düzenlenen programa; Karabük Valisi  Fuat Gürel ve eşleri Özlem Aras Gürel, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Müdürümüz Galip SÖKMEN ve eşleri Canan SÖKMEN, kurum müdürleri, Kadın ve Demokrasi Derneği Karabük Şube Başkanı Hatice İpek ve dernek üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerimizin kadın kolları başkan ve üyeleri ile öğrenciler katıldı.
İMKB Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisinin kurdelesini kesen ve sergiyi gezen Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel sergiyi gezerek eserlerin sahibi öğrencileri tebrik ettiler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip Sökmen’in günün anlam ve önemini içeren konuşmaları ile devam etti. Ardından kürsüye gelen Vali Gürel; kadına yönelik şiddetin içinde bulunduğumuz yüzyılda hiçbir değerimiz ile bağdaşmayan en önemli insanlık sorunlarından biri olduğunu ifade ederken, kadın dendiğinde aslında annelerimiz, eşimiz, kızımız, bacımız gözümüzden sakındığımız değerlerimizden bahsettiğimizi, kadim medeniyetimizde kız çocuklarını rahmet vesilesi olarak zikredildiğini, kadının varlığı ve birikimi ile toplumu eğiten, geliştiren, güçlendiren ve şekillendiren bir varlık olarak görüldüğünü; çocukları, eşi ve sevdikleri uğruna ellerini nasır, yüreğini hasır eden kadınlarımızı saygı, şefkat, adalet ve merhametin timsali olarak kabul ettiğini vurgulayarak İl Müdürlüğü bünyesindeki kuruluşlarımızdan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ve Kadın Konukevi Müdürlüğü ve işlevlerinden bahsetti. Karabük Üniversitesi Rektörlüğünü, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)’ni  ve emeği geçen tüm personeli tebrik eden Vali Gürel; “ Bir toplumun uygarlık ufkunda kat ettiği yolun kadına verilen değer ve saygınlık ile eş tutulması gerçeğinden hareketle, bizi biz yapan kadınlarımıza mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünya diliyorum” diye konuştu.

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” programı İl Müdürlüğünce hazırlanan ‘Gençlerin Gözünden Kadına Şiddet’ konulu röportaj gösteriminin ardından Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Vekili Yasemin Bozkurt, KBÜ Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Özyürek ve KBÜ Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülay Günay’ın “Kadının Güçlenmesinde Eğitim” konulu sunumları ile devam etti.İl Müdürlüğümüz ve kuruluşlarımızda çalışan personellerimizin büyük bir özveri ile hazırladıkları  “Ön Yargı” ve “İşte Kadın” konulu kısa belgesel gösterimi ve çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.
Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?