logo

Uğranılan Haksızlıklara Ve Hakaretlere Koyun Gibi Tahammül Etmemek İnsanlığın Başlangıcıdır Evlat!


karabukdogruhaber
karabukdogruhabertv78@gmail.com
”Uğranılan haksızlıklara ve hakaretlere koyun gibi tahammül etmemek insanlığın başlangıcıdır evlat.”

Çağdaş Türk Edebiyatının ünlü roman, öykü ve tiyatro yazarı Reşat Nuri Güntekin’in  ölüm yıl dönümü bugün. Bugün günlerden ”Yaprak Dökümü”.

 • Yazım yaşamına 1918’de, Cemal Nimet takma adıyla yazdığı “Harabelerin Çiçeği” adlı romanı ve “Eski Ahbap” adlı öyküsüyle başlamıştır.
 • Asıl ününü “Çalıkuşu” adlı romanıyla kazanmıştır. Bu romanın merkezine, Anadolu’da yaşamayı seçen idealist, aydın Türk kadınını yerleştirir. Sanatçı, romanı “İstanbul Kızı” adıyla oyun olarak yazmış; ancak savaş koşullarında sahneleme olanağı bulamayınca “Çalıkuşu” adıyla roman olarak yayımlamıştır. Türk edebiyatında gerçekçi romana yönelimin ilk örneklerinden olan bu roman; dili, anlatımdaki rahatlığı, duygusal yanlarıyla uzun yıllar güncelliğini koruyan bir yapıt olmuş; “Yaprak Dökümü“, “Dudaktan Kalbe” ve “Akşam Güneşi” romanları gibi, bu yapıtı da sinema ve televizyon filmi olarak uyarlanmıştır.
 • İlk dönem romanlarında yeni kurulmakta olan devletin toplumsal sorunlarını gerçekçi biçimde gözlemlemekten geri kalmamış, ikinci dönem romanlarında bütünüyle bozulan insani ilişkileri ve ahlak yapısını ele almıştır.
 • Romanlarında güçlü bir gözlemciliğe dayanan realizm ve canlı bir üslup vardır.
 • Kahramanları genellikle tek boyutludur. Ruh tahlillerinde başarılıdır.
 • Yapıtlarına konuşma dili egemendir.
 • Mizaha daha geniş yer verdiği öykülerinde de aşk, yalnızlık, fedakârlık, dostluk, ihanet gibi temaları işlemiştir.
 • Yıllarca Anadolu’nun birçok yerini gezmiş; bu geziler sayesinde, Anadolu’nun sosyal ve kültürel yaşamıyla ilgili gözlemler yapmış, bu gözlemlerini “Anadolu Notları” adlı yapıtında toplamıştır.
 • Çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan öykü, roman ve oyunlarında kendi adının yanı sıra “Hayrettin Rüştü, Mehmet Ferit, Sermet Ferit” gibi takma adlar kullanmıştır.

”İnsan için, her şeyi söylerler. Ne çıkar? Elverir ki, vicdanı temiz olsun.”

Reşat Nuri Güntekin, 25 Kasım 1889 tarihinde İstanbul- Osmanlı İmparatorluğu’nda dünyaya gözlerini açtı.
Babası askeri doktor olan Reşat Nuri Güntekin, babasının mesleğinden dolayı öğrenimini çok farklı şehirlerde bitirdi.

Eğitimine ilk olarak Çanakkale’de başladı ve bu dönemde okuduğu Fatma Aliye Hanım’ın “Udi” adındaki romanı onun sanat ve edebiyata olan ilgisini arttırdı.

Çanakkale’deki evlerinde, babasının kütüphanesinde bol bol vakit geçiren Reşat Nuri Güntekin, bu dönemde yazarlığa da heves etmeye başlamıştı.

Çanakkale’nin ardından İzmir’deki Frerler okulunda bir süre eğitim aldıktan sonra İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde öğrenim gördü. Yüksek eğitimini ise Darülfünun Edebiyat Şubesi’nde 1912 senesinde bitirdi. Böylece eğitim hayatın yirmi üç yaşında noktalanmış oldu.

Eğitiminin ardından çeşitli şehirlerde Fransızca ve Türkçe öğretmeni olarak vazife alan Güntekin, I. Cihan Harbi’nin sonlarına doğru yazarlık kariyerine başladı.

”Çalışmak, bütün ruhuyla, kendini başkalarına vermek ne güzel şey!”

İlk olarak 1917 senesinde “Eski Ahbap” isimli uzun hikaye ile kariyerine başlayan Güntekin’e ünü getiren eseri ise, 1922 senesinde Vakit Gazetesi’nde yayınlanmaya başlayan “Çalıkuşu” isimli romanıydı.

1931 senesinde maarif müfettişi olan Reşat Nuri Güntekin, 1939-46 yılları arasında da Çanakkale Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.

Bir süre CHP’nin Ankara’da yayınlanan Ulus Gazetesi’nin İstanbul kolu olan Memleket gazetesini çıkardı. Bu işinden sonra da müfettişliğe geri döndü.
Tüm bu işlerin yanında eşzamanlı olarak yazarlığı da sürdüren Güntekin’e, akciğer kanseri teşhisi kondu. Tedavi maksadıyla İngiltere’ye gitse de, 7 Aralık 1956 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi Türkiye’ye getirilen Reşat Nuri Güntekin, Karacaahmet Mezarlığı’ndadır.

”Yürümeye başlamış fikirleri yollarından alıkoymak mümkün değildir.”

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kredi Kartı Adayları Belli Oldu

  20 Şubat 2019 Köşe Yazarları

  Kredi kartı adayları belli oldu. Bu seçim de para ile aday olanları yazalım mı ne dersiniz? Ak parti bayrağı sallayanlar Mhp kontenjan adayı. Chp'ye gönül verenler seçilemeyecek sıradalar. Mhp de yer alamayan ülkücü abi , İYİ Partide. Kısacası parayı verenler 1-3- 5. sırada. Kim mi onlar ?  Yazalım o halde. Yıllardır menfaatsiz partisine gönül veren kişiler, örneğin; CHP listelerine bir bakalım. Sayın başkan adayı yanında olan kişileri, cebi dolu olan,  parti ile alakası olmayan kişilere değişmiş. Neden mi? Nedeni çok belli. 1. sı...
 • Şimdi Biz Kime İnanalım

  06 Ocak 2019 Köşe Yazarları, Son Dakika

    (adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({}); Karabük gerçekten adı gibi kara bir şehir oldu çıktı.Maşallah bizim insanımızın saf ve temiz duygularını o kadar güzel kullanıyorlar ki hayret etmemek içten bile değil.Karabük Belediye Başkanı Sayın VERGİLİ Ak Partinin Millet bahçelerine karşılık olarak Şehir Parkı projesini tabiri caizse hasta yatağından duyurdu.Hemde 3o mart akşamı Karabük halkını çay içmeye davet ederek. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({}); Sayın UYSAL zaten kent meydanı...
 • Aşk İle Yürüyen Sırtında Dünyayı Taşır! Aşksız Yürüyen, Beden Diye Bir Ceset Taşır!

  04 Ocak 2019 Gündem, Köşe Yazarları

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({}); İnsan yeri geldiğinde kendini de eleştirebilmeli.Ne yazık ki kendini eleştirmeden geçtim başkasının kendimizi eleştirmesine dahi tahammül edemez olduk.Geriye dönüp baktığımız da hatalarımızı anlasak da işimize gelmiyor açıkçası.Neden nasıl böyle olduk bilmiyorum ama bu hiç iyi bir şey değil bunun farkındayım.Şimdi sizlerle paylaşacağım yazım da bütün oklar yine bana dönecek farkındayım ama yazmasam gönül razı değil.Anlamadığım ne biliyor musunuz?Aslında İnsanlar da neden bu kadar...
 • Sayın UYSAL Üniversite’ye Başkan Seçmiyoruz !!! Sayın VERGİLİ Hava Kirliliği 2019 da Bitmedi Sizin Fabrikalar Ne Alemde Ki !!!

  03 Ocak 2019 Köşe Yazarları

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({}); Vah ki ne vah diyorum.Dediğimde de haklılık payımın olduğunu düşünüyorum.Karabük'ün ne zaman yüzü gülecek çok merak ediyorum.Karabük ne zaman tamam bu defa yüzümüz güldü dese hep birileri çıkıyor engel oluyor.Şimdi diyeceksiniz acaba neden bahsediyor.Öncelikle siyasetten girelim konuya.İstanbul Ankara İzmir gibi kritik seçim bölgelerinde tüm adaylar açıklandı.Hemde her parti il ilçe adaylarını açıkladı neredeyse. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({}); İlk seçi...