logo

62 Tarihi Dükkânın Restorasyonuna Başlandı

#karabükhaberleri #sondakikakarabük #sondakikahaber #yerelhaberler #karabükdoğruhaber #sondakikakarabükhaberleriEn İyi Korunan 20 Kent arasında bulunan Safranbolu’da 62 tarihi dükkanın restorasyon çalışmaları başladı.

Safranbolu Belediyesi tarafından Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulan ve 2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında kabul edilen “Tarihi Çarşılarımız Gün Yüzüne Çıkıyor” Projesi kapsamında 62 tarihi dükkânın ön cephe restorasyonu yapılıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, dükkânların cephe yenileme çalışmalarının 2010’da başladığını söyledi.

2018 yılında projenin revize edildiğini ve restorasyon projelerinin tamamlandığını ifade eden Başkan Köse, “Biz göreve geldikten sonra ihalesini yaparak inşaat çalışmaları başladı. Şubat ayı başında da bitmesi planlanıyor. Bu proje BAKKA tarafından destekleniyor. Yaklaşık 950 bin lira bedeli olan bir proje. İhaleyle 810 bin lira civarında bedelle alındı. Çalışmalarda gayet iyi gidiyor. Dükkânların her biri de özel mülkiyet. Çalışmalar, dükkân sahiplerinin muvafakatleri alınarak başladı” dedi.

1/500 planıyla her şey standart olacak

Tarihi Çarşı bölgesinin 1/500’lük planlarını hazırlandığını, Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğü ayına sunulduğunu vurgulayan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Plan çarşının çok önemli noktalarını kapsıyor. Bazı bölgelerine de özel projeler, planlamalar yapılacak. O projelerin ay süreci bittiğinde Tarihi Çarşı’da trafikle ilgili problemi çözmüş olacağız. Trafiğe kapatmadan öncede depolama alanlarınızı da oluşturmuş olmanız lazım. Hıdırlık Seyir Tepesi tarafından kamulaştırma yaptığımız alanımız var o süreçte devam ediyor. Ondan sonra Tarihi Çarşı bölgesi çok daha rahatlamış olacak” değerlendirmesinde bulundu.

1/500 planlamasının getirdiği bazı düzenlemeler olacağını anlatan Köse, şu ifadelere yer verdi:

“Cinci Han’ın arkasında o bölgede düzenlemeler olacak. Dükkânların düzenleriyle ilgili, dükkânları tezgâhları, kullanılan masalar, onların kaplayacağı alanların hepsine standart getiriyor. Aydınlatmadan koyacağınız çöp kovasına kadar hepsini planlıyoruz. Ondan sonra da uygulama kısmına geçeceğiz. Çok güzel olacağına inanıyorum. Mimar olmak aslında bir belediye başkanı için avantaj ama şöyle bir dezavantajı var. Birçok insanın rahatsız olmadığı şeyler beni rahatsız ediyor. Bir an önce düzelmesini istiyorum orada bir sıkıntı var. Estetik kaygıları olan insanlarız biz. Her şey daha düzgün daha olması gerektiği gibi görünsün istiyoruz. Olmadığında da üzülüyorum. Ama zamanla hepsinin yerine oturacağını düşünüyorum.”

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?