logo

DURUM ” İnsan Odaklı Belediye İçin Geliyoruz”

CHP Karabük Belediye Başkan Adayı Mehmet DURUM canlı yayın konuğumuz oldu. CHP Karabük Belediye Bakan Adayı DURUM ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. DURUM’a projelerini sorduk, gündemdeki konuları değerlendirdik.Aday DURUM ;

” 35 yıldır aktif siyasetin içerisindeyim. Bugüne kadar Karabük halkına her seçim döneminde projeler satıldı, projeler önlerine koyuldu. Devasa projeler havalarda uçuştu. Ama ben 16 yıldır gördüğüm kadarıyla Karabük’te değişen hiç bir şey yok. Karabük sanki büyük bir köy.

Büyük hayaller kurduğumuz Filyos projemiz vardı, hala projede.Yine seçim dönemi ve yine gündemde.Havaalanı projemiz vardı, projede kaldı. Yıllardır konuşulan çevreyolu projemiz vardı, hala bir adım atılımış değil. Siz sormadan ben söyleyeyim;  Ak PArti Belediye Başkan Adayımız Burhanettin UYSAL‘ın en son basın toplantısı ile halka sunduğu, karayollarının bundan 6 ay kadar önce milletvekillerine , il başkanlarına bir sunum ile gösterdiği bir projeyi, şimdi ” Ben seçilirsem bu projeyi hayata geçiririm” mantığı ile ortaya koymasını gerçekten üzüntü ile karşıladım.Çünkü  Burhanettin UYSAL‘ın 2015 seçimlerinde demirçelik kavşağı ile ilgili böyle bir projesi vardı.
Ben Karabük’te gözle görülür bir hizmet olduğunu düşünmüyorum da görmüyorum da. 2 ya da 3 kişinin bile çalıştığı bir işyeri açıldığını görmüyorum ve vicdanım sızlıyor açıkcası. Bu halk diyorum onları destekliyor neden halka dönüş yapılmıyor diye gerçekten üzülüyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi, Sosyal Demokrat Belediyecilik görüşünde ilk odaklı olan ”insan” vardır.

Bizim projelerimizde İnsan odaklı. Kreşlerimiz var mesela , bu çocukların hayata hazırlanmasında yetiştirilmesinde çok büyük katkılarımız var. Bütün sosyal demokrat belediyelerde bunlar vardır. Yine annelerin yaşamlarında , ekonomik hayatlarını kolaylaştıracak projelerimiz vardır. Yine kadınlarımıza dönük sığınma evlerimiz buna ek olarak eğitim kurs ve yaşam evlerimiz var. Hayatlarını idame ettirebilecekleri yaşam evleri var.
Genel başkanımız da bir açıklama yaptı. CHP Belediyelerde Asgari ücret 2 200 lira olacak , net olacak ve ocak ayından itibaren aradaki fark ödenecek şeklinde açıklama yapmıştı. Bu bizim taahhüdümüzdür.

Sizin aracılığınızla ifade etmek istiyorum ki emekçinin yanındayım ve ben göreve geldiğimde de  hiç kimseye dokunmadan çalışanın yanında emeğin yanında olacağım.

Yine ”insan’‘ odaklı projelerimizin içinde yaşlı insanlarımızın bugün baktığımız zaman yaşam alanları camii ile evi arasında sınırlı Karabük’te. Yaşlı insanlarımız kendi akranlarıyla oturup sohbet etmeye, güncel olayları tartışmaya, eğlenmeye, gazete , kitap okumaya uygun ortamları yok.Allah nasip ederse ilk işlerimden birisi bu olacak. Yaşlı insanlarımızın eve hapsedilmesinden onları kurtaracağım.
Halkımızın cenazesinde de yanındaydık. Düğününde de yanındaydık. Mevlidlerinde de onlarla olduk, tüm etkinliklerinde sevinçlerini de acılarını da paylaştık ve halkımız bunları görerek bizi milletvekilliği ile ödüllendirdi. Allah nasip ederse de bu dönem belediye başkanlığını da alarak bu ödülü taçlandırmak istiyoruz.

” Trafik Sorunu İle İlgili Sizin ne gibi düşünceniz var?” diye sorduk CHP Adayı DURUM‘a :

Ben bugün göreve geleyim yarın bu sorunu çözerim. Hiç bir şeye dokunmadan şehirdeki trafiği yarın sabah çözerim bu kadar net konuşuyorum ama nedir zamanı gelince konuşacağız. Halkımız projelerin saklandığını düşünmesinler , bu projelerin zamanı gelince açıklanaması gerekiyor. Halk arasına girdiğimizde ben şunu şöyle yapacağım dediğimde o söylediklerimin ertesi gün yapıldığını görüyorum. Bunları daha önce yaşadım. Tabi ki bunların gerçekleşmesinden mutluluk duyuyorum elbette ama eşit şartlarda yarışmamış oluyoruz.
Karabük’te birincil projem Karabük’te istihdam.emen ardından hava kirliliği sorunumuz mevcut, şikayet ettğimiz ,diğer çalışmam da bununla ilgili olacak. Hava kirliliği denildiğinde KARDEMİR ve MARZİNC akıllara geliyor. Ve mevcut belediye başkanımız da bizlerde bu konunun takipçisiyiz. KARDEMİR Şubat ayında tüm filtreleme işlerini bitirmiş olacak. MARZİNC de aynı şekilde çalışmalarını takip ediyoruz. Fakat insanlarımızın gözden kaçırdığı bir konu daha var. Özellikle maddi durum açısından zayıf olan mahallerimizde aşırı derecede kalitesiz kömür kullanılıyor. Mahallere şu an akşam saatlerinde girdiğinizde insanlar nefes alamıyor. Özellikle üst solunum yolları sorunu yaşayan vatandaşlarımız ikindi vaktinden sonra sokağa çıkamıyor. İşte ben göreve geldiğimde eğer benim fakir fukara halkıma kömür dağıtılıyorsa adam gibi en kalitelisi ne ise onun verilmesi gerekiyor.Göreve geldiğimde değerlendireceğim önemli konulardan biri de budur.
İşsizlik konusunda da Sayın Vekilimizin de mecliste ifade ettiği gibi  KARDEMİR‘e kardeş istiyoruz. Aslında biz KARDEMİR gibi kardemir , ya da DEMİRÇELİK gibi demirçelik değil bizim ifade ettiğimiz. Ama ona yakın Karabük’te istihdamı sağlayacak çok güzel projelerimiz var.Bunun için yerimizde var  Bunları zamanı geldiğinde açıklayacağım.

Neden bizim de porsuk çayı gibi bir çayımız olmasın. Neden bizim insanımız oralara gittiğinde özensin.Burda olsa olmaz mı , benim insanımda ailesini alıp o güzelliklerin içinde dolaşsın. Çok mu zor ?
Son olarak Aday DURUM‘a  Akparti Belediye Başkan Adayı Burhanettin Uysal‘ın trafik projesini ve kamuoyunda konuşulanları sorduk.

DURUM ise kısa ve net olarak ” Burhanettin Bey Karabük’e gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsa, on defa projesi değiştirilen adına akıllı kavşak dedikleri o  kavşaktan çevre yolunu bir yapsın. Belki de Türkiye de çevre yolu olmayan tek il Karabük’tür. Yapılması da şart.
Boyabat’tan İstanbul’a yüklü kamyon gidiyor , bakıyorsun Demirçelik kavşağında… Karabük’ün bütün mahallerinden Demirçelik kavşağına gidiyoruz, oradan dağılıyoruz. Şehir içi trafikle Şehirler arası trafiğin birleştiği başka bir şehir yok. Kısaca Burhanettin bey bir proje hazırlattırıyorsa , çevreyolu projesi hazırlatsın.

Çelik Camii konusunda düşüncelerini sorduğumuz Mehmet DURUM ;

” Çelik Camii Rafet başkanımızın 10 senelik bir hayaliydi. Bunu yapsın tabi ki. Bununla beraber karayollarının açıkladığı bir proje var. O projede polis evi’nin bile kalkacağı belli oluyor. Yapacağınız camii orada gölgede kalacak. Demir Çelik şehrindeyiz , Rafet beyin de bir hayaliydi Çelik camii yapmak ama hep şey düşünmüşümdür, bu camii yapıldığında halk nereden giriş yapacak? 100 metre yukarıda da camimiz de var. Cemaatin de az olacağını düşünüyorum. Rafet Bey ısrar ediyorsa da daha güzel bir yer bulunabilir diye düşünüyorum.
2018 yılının son canlı yayınını CHP Karabük Belediye Başkan Adayı Mehmet DURUM ile geçekleştirdik. Projelerini açıklamakta erken olduğunu düşünen DURUM’un en azından hangi konulara öncelik verdiğini, gündemdeki konular hakkında neler düşündüğünü öğrenmiş olduk. DURUM’un anlattıklarından ”insan” odaklı projelere yer vereceklerini anlamış olduk. İlerideki canlı yayınlarımızda yine kendisini ağırlayacağımız ve projelerini siz değerli Karabük halkı ile paylaşacağımız Karabük Belediye Başkan Adayı DURUM ”Diğer siyasi parti aday arkadaşlara da başarılar dilerim.”  diyerek sözlerine son verdi.Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?