logo

EMİTT 2019 Kapılarını Açtı

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT) Beylikdüzü’nde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren fuara, bu yıl 94 ülkeden bin 100 ana firma, alt katılımcılarla birlikte toplamda 5 bin 602 firma katılıyor. 4 gün sürecek fuarda, katılımcı firmalar renkli anlara sahne oluyor. Yöresel yiyeceklerden, danslara katar şehirler ve firmalar ziyaretçilere yeni deneyimler sunuyor.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT)’ nın açılışını gerçekleştirdi. Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılış törenine Bakan Ersoy’un yanı sıra, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu turizm acentaları birliği başkanı ve binlerce katılımcınon iştirak ettiği açılış töreninde konuşan  Bakan Ersoy yaptığı konuşmada “Yabancı turist sayısı 2018’de 39 milyon 488 bin, yurt dışında yaşayan Türk ziyaretçilerin sayısı 6 milyon 624 bin, toplam 46 milyon 112 bin turist ülkemizi 2018’de ziyaret etti. Toplam turizm geliri de 29.5 milyar doları aştı” dedi.


Bakan Ersoy, “70 milyon turist, 70 milyar hedefi aslında bu verileri gördükten sonra çok zor olmadığını sizlerde görüyorsunuz. Bizim için önemli olan gelirimizi 70 milyar dolara çıkarmak, bunu 2023’e kadar yüzde 50 oranında artırmamız gerekiyor. İşin zor ve meşakkatli olan kısmı da bunu gerçekleştirmek için artık nicelikli turizmden, nitelikli turiste yani konaklama dışı harcaması yüksek turiste geçiş yapmamız bir üst lige çıkmamız gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan açılış töreni ile beraber her yıl olduğu gibi bu yılda Korumanın Başkenti Safranbolu standına yoğun ilgi olduğu görüldü.

23. sü düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT)’da bölgemizi Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin’in yanı sıra Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Zülfiye Eraslan Özcan ve beraberinde müdürlük personeli temsil ediyor.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer fuarda yaptığı açıklamada, “Safranbolu bizlere Osmanlının mirası. Sadece içerisinde yaşayanlar için değil, ülkemiz hatta tüm dünya için önemli bir kent. Bu anlamda gerek korumacılık, gerek restorasyon gerekse şehrin geçmişten geldiği gibi geleceğe ulaştırılması için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Turizme ve tanıtıma oldukça önem verdiklerini kaydeden Ürkmezer; ” İlçemizi yurtiçi ve yurt dışında katılım sağladığımız tum organizasyonlarda başarı ile temsil ettiğimizi düşünüyorum. 2018 yılı içerisinde 1 Milyonun  üzerinde yerli ve yabancı turisti misafir ettik. İnanıyorum ki bu rakam içerisinde bulunduğumiz 2019 yılında daha da üst seviyelere çıkacaktır. Yine EMİTT 2109’da da Safranbolu’nun her yıl olduğu gibi ilgi odağı ve binlerce misafiri ağırlayacağımıza inanıyorum.


İlk gün olmasına rağmen yoğun bir ilgi olduğuna dikkat çeken Ürkmezer, Fuarda tanıtım cd’si, kitap, broşür, lokum gibi çeşitli objeler ile Safranbolu’yu en iyi şekilde tanıtacaklarını söyledi.

4 gün sürecek olan fuarda Safranbolu 2. holde misafirlerini bekliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?