logo

İlk Yardım Eğitimlerinde İlimizin Büyük Başarısı
2018 yılı içerisinde ilimiz kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektörden ve kişisel başvuruda bulunarak Müdürlüğümüzden ilk yardım eğitimi talebi olan toplam 1068 vatandaşımıza (ücretsiz olarak) sertifikalı ilk yardım eğitimi verilmiştir. 97 kişiye de güncelleme eğitimi düzenlenmiştir.

Ülkemiz genelinde İl Sağlık Müdürlükleri tarafından verilen ilk yardım eğitimleri neticesinde, 18 – 65 yaşları arasında ilkyardımcı sayısının nüfusa oranına bakıldığında ilimiz 1. sırada bulunmakta ve sertifikalandırılan kişi sayısında da ilk 5’de yerini almaktadır.
Ayrıca 2018 yılında ilimizde faaliyette bulunan Proactive ve Prof. Dr. Süheyl ÜNVER Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İlk yardım Eğitim Merkezlerinde eğitim verilen ve Müdürlüğümüzce yapılan sınavlarda başarılı olan toplam 342 kişiye İlkyardımcı Sertifikası verilmiştir.

Söz konusu eğitimlerde, katılımcıların özellikle icra ettikleri görevlerin özelliklerine göre karşılaşabilecekleri acil durumlar ön planda tutularak; temel yaşam desteği, kanamalar, yaralanmalar, yanık, donma, sıcak çarpması, kırık çıkık, burkulma zehirlenme, hayvan ısırmaları, boğulmalar vb. konularda bilgi ve becerilerinin artırılması hedeflenmiştir.Ayrıca vatandaşlarımızın herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlayıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle ilk müdahaleyi yapabilmesi için gerekli donanım, bilgi ve becerilerinin arttırılması amaçlanmıştır.

İlk yardım eğitimlerinin yanı sıra ilimizde 226 kişiye de OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) Eğitimi verilmiştir.

Tüm bu eğitimlerin verilmesinde büyük gayret ve özveri gösteren sertifikalı ilkyardım eğitmeni toplam 18 personelimize İl Sağlık Müdürümüz tarafından teşekkür belgesi takdim edilmiş olup, benzer eğitimlerimizin bundan sonra da artarak devam edeceği ifade edilmiştir.Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?