logo

Karabük Amenajman Planları Katılım Toplantısı Vali Gürel’in Katılımıyla Yapıldı

#karabükhaberleri #sondakikakarabük #sondakikahaber #yerelhaberler #karabükdoğruhaber #sondakikakarabükhaberleriKarabük Orman İşletme Müdürlüğünde Fonksiyonel Orman Amenajman Planı Yapımı çalışmaları çerçevesinde; Planlama sahasında yer alan bazı Kamu İdarelerinin, Muhtarlıkların, Orman Kooperatifleri ve Yöre Köylüleri ile Orman İdaresi yetkililerinin katıldığı “Katılımcı Yaklaşım Toplantısı” gerçekleştirildi.

Orman İşletme Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Fuat Gürel, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı, Orman İşletme Müdürü Rıfat Ataş, KBÜ Orman Mühendisliği Temsilcileri, Orman İşletme Şefleri, Amenajman Mühendisleri ve ilimizdeki Orman Kooperatif Başkanları ile Muhtarlar katıldı.

Yenice ilçemizde yaşanan kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunan Vali Gürel, “Önümüzdeki 10 yılı planlamak ve buralarda yaşayan insanlarımızın düşüncelerini görüş ve önerilerini almak üzere ve ülkemizin en fazla orman emvalinin bulunduğu Batı Karadeniz Bölgemizin planlamasını yapmak üzere buradayız. İlimizin %71’i ormanlarla kaplı, Yenice ilçemizin ise %87’si ormanlarla kaplı. İlçemizde bir çok insan orman gelirleri ile yaşamını sürdürüyor. Böyle bir toplantının sizlerle birlikte yapılması oldukça güzel. Sizlerinde katkıları ile bölgemizin 10 yılını planlayacağız. Maalesef son 10 ay içerisinde Yenicemizde Orman işlerinde çalışan 5 vatandaşımız hayatını kaybetti ve 2’de yaralımız var. Dünya bir yana bir insanın hayatı bir yana mantığında olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Daha fazla tedbir almamız lazım, nerelerde eksiklerimiz var bunları tespit etmemiz lazım. Bölge müdürümüzle bir toplantı yaptık ve özellikle Kooperatifler aracılığı ile neler yapmamız gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. İnsan hayatından değerli hiçbir şey yok. Orman kesilir kesilmez, para kazanılır kazanılmaz bunlar önemli değil, burada aslolan iş güvenliğidir, bunu sağlamak da hepimizin görevi. Önümüzdeki hafta Yenice de bir toplantı yapacağız, diğer bölgelerde de toplantılar yapacağız ama önceliği Yenice ilçemize veriyoruz. Herkesin kendi eksikliğini gözden geçirmesi lazım, ormanda çalışan işçiden bölge müdürüne kadar hepimiz eksiklikleri tespit edeceğiz. Bu çalışmaları yapacağız ki bundan sonraki süreçte tekrar ölümlü kazalar olmasın. Ben bu kazalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. İnşallah bu tür olayları bir daha yaşamayız. Tüm Orman Teşkilatımızın başı sağolsun.14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Yenice ilçemizde gerçekleştirilecek olan Foto Safari ve Kısa Film yarışmasına da değinen Vali Gürel, “İnsanları ilimize davet edeceğiz, 3 gün boyunca dolaştıracağız. Bölgemizde hem doğal güzellikler hem de kültürel güzellikleri onların gözüyle tespit edip fotoğraflayacağız ve bölgemizi tanıtmak adına çekilen fotoğrafları kullanacağız. Tabi şuan da Yenice olarak başladık ama devamında da tüm ilçelerimize yayarak devam edeceğiz. Maksadımız bölgemize gelen insanların daha fazla gelmesini sağlamak. Bizim buradaki amacımız bölgemizin turizm potansiyelini tanıtmak ve daha fazla turisti bölgemize çekmek. Turizmimizi çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Keltepe Kayak merkezimizi kısa süre içerisinde tamamlayıp hizmete açmayı hedefliyoruz. Asfalt çalışmalarımız devam ediyor, bu sene günü birlik ziyaretler için tesislerimizi açmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıllarda burayı daha da geliştireceğiz, bölgemizin turizmini geliştireceğiz. Toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum.”diye konuştu.

Toplantıda, Amenajman Rehberlik ve Denetim Başmühendisi Cafer Akdeniz tarafından sunum gerçekleştirildi. Toplantı soru-cevap ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulması ile sona erdi.Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?