logo

Karabük POMEM’de Mezuniyet Coşkusu

Polis Akademisi Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğünde (POMEM) eğitimlerini tamamlayan 523 polis adayı yemin etti.

POMEM Spor Salonunda yapılan Yemin Törenine, Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, 26. Dönem Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, 25 ve 26. Dönem Bursa Milletvekiliği yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Danışmanı Bennur Karaburun, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, POMEM Müdürü Mahmut Karabulut, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ali Sefa Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Programda konuşma yapan Vali Fuat Gürel, “Şüphesiz ki insanoğlunun en öncelikli ihtiyaçlarından birisi güvenliktir. Güvenliğin olmadığı bir yerde diğer hizmetlerden söz etmek mümkün değildir. Bu nedenledir ki; devletin asli görevi vatandaşlarını iç ve dış tehditlere karşı korumak ve gerekli tedbirleri alarak toplumun huzur ve güvenliğini sağlamaktır. İşte bu amaç doğrultusunda Türk Polis Teşkilatı, ülkemizde, 1845 yılından beri kendisine verilen yasal yetkiler çerçevesinde kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak, suç ve suçlularla mücadele ederek insanların can ve mal güvenliğini temin etmek adına çok önemli bir görev ve sorumluluğu icra etmektedir. Bilindiği üzere; ülkemiz Jeopolitik konumu nedeniyle dün olduğu gibi bugün de birçok saldırının ve tehdidin hedefi olmaya devam etmektedir. Özellikle Terör örgütlerinin ülkemize yönelik faaliyetleri bizleri her zaman hazırlıklı olmaya ve uyanık olmaya mecbur kılmaktadır. Kuşkusuz, Türk Polis Teşkilatımız, diğer iç güvenlik birimlerimiz ve Askerimiz sayesinde vatanın bölünmez bütünlüğüne kast edecek her türlü menfi girişim, tehdit ve saldırı her zaman olduğu gibi yine hüsranla sonuçlanacaktır.
Sevgili gençler!

Sizler, artık Türkiye Cumhuriyetinin birer şerefli polisisiniz, bugünden itibaren ülkemiz adına, milletimiz adına çok büyük sorumluluğu yükleniyorsunuz. Ayırım yapmaksızın, bu ülkedeki her bir ferdin huzurunun ve emniyetinin teminatı yine sizler olacaksınız. Ülkemizin, milletimizin, bağımsızlığımızın geleceğe doğru kararlı adımlarla yürüyüşümüzün güvencesisiniz. İnanıyorum ki; üzerinizdeki üniformaları layıkıyla taşıyacaksınız. Şartlar ne olursa olsun vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü ve Cumhuriyetimizi korumaya yeminli, gözü pek Türk polislerisiniz. Omuzlarınızdaki yükün ve sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu, ne kadar hassas olduğunu çok iyi biliyoruz. İşte bu yüzdendir ki görevleriniz ne kadar ağır olursa olsun, sorumluluğunuz ne kadar büyük ve hassas olursa olsun görevlerinizi hakkıyla yerine getireceğinizi biliyor, adalet ve eşitliğin her daim kılavuzunuz olacağına gönülden inanıyorum. Aldığınız eğitimler doğrultusunda ve bugün burada yapacağınız yemine sadık kalarak, kutsal mesleğinizin vatan sevgisi, merhamet, adalet ve kötülükle mücadele olduğunu asla unutmayacağınıza, Meslek hayatınız boyunca toplum menfaatini şahsi menfaatlerinizin üzerinde tutup, görevinizi en iyi şekilde yapacağınıza şüphemiz yoktur. Bugünden itibaren ülkemizin dört bir tarafında görev yapacak ve çok farklı nitelikteki suç ve suçlularla mücadele edeceksiniz.
Sevgili genç polisler

Sizlerin her biri özel seçilerek buralara geldiniz, mesleğinizle ilgili gerekli teknik ve taktik eğitimleri aldınız, en iyi şekilde eğitildiniz. Fakat bu meslekte başarılı olmanızın en önemli sebebi sizin sahip olduğunuz maneviyatınız, inancınız, vatan ve bayrak sevginizdir. İnanıyorum ki sizler, sizleri yetiştirip büyüten ailelerinize, hocalarınıza ve milletinize layık birer polis olacak ve bu vatanı canınız pahasına savunacaksınız.
Mezuniyetinizden dolayı sizleri yetiştirip bugüne getiren anne ve babalarınız ile teşkilatımızda görevli öğretmenlerimizi canı gönülden kutluyorum.

Bu vesile ile bu vatan ve bayrak için canlarını feda etmiş başta şehit polislerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; Kahraman Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Rabbim sizleri kaza bela ve kötü insanların şerrinden korusun.”diye konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren Özel Harekat Polislerine Vali Fuat Gürel ve protokol üyeleri tarafından sertifikaları verildi.

Yoğun coşku ve duygunun hakim olduğu mezuniyet programı 19/3 dönem Özel Harekat Polislerinin yemin etmelerinin ardından son buldu.


Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?