logo

Mantar Toplamak İçin Belge Gerektiği Haberleri Gerçeği Yansıtmamaktadır

#karabükhaberleri #sondakikakarabük #sondakikahaber #yerelhaberler #karabükdoğruhaber #sondakikakarabükhaberleriBasında ve sosyal medyada sıkça gündeme gelen ve oldukça tepki toplayan , mantar toplamak için belge gerektiği ve bu belgeyi almak içinde vatandaşların binlerce lira para ödemek zorunda kalacağını açıklayan haberler asılsızdır. Bununla ilgili olarak Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ise şu şekildedir.

ODUN DIŞI ÜRÜN TOPLAYICILARINA BELGE ZORUNLULUĞU GETİRİLDİĞİNE İLİŞKİN HABERLERE YÖNELİK BİLGİLENDİRME

​Bilindiği üzere; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu 822 meslekte Ulusal Meslek Standardı hazırlamıştır. Yine aynı Bakanlığımız en son 11.11.2018 tarih ve 30592 sayılı Resmi Gazete’de, 2018/1 sıra No’lu “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ”i yayınlayarak, 36 meslekte daha belge zorunluluğu getirmiştir. 2015 yılından bu yana yayınlanan tebliğlerle belge zorunluluğu getirilen Ulusal Meslek Standardı sayısı toplamda 117’ye ulaşmıştır.

11/11/2018 tarihinde yayınlanarak belge zorunluluğu getirilen meslekler arasında, 15UY0236-3 kod numaralı Orman Üretim İşçisi ve 15UY0237-3 kodlu Orman Yetiştirme ve Bakım İşçisi meslekleri de bulunmaktadır.

Her ne kadar, 822 Ulusal Meslek Standardı arasında, 16UMS0552-2 kod numaralı Odun Dışı Ürün Toplayıcısı (Yerden) ve 16UMS0553-3 kod numaralı Odun Dışı Ürün Toplayıcısı (Yüksekten) meslek standartları bulunmakta olsa da henüz belge zorunluluğu getirilen meslekler arasında bulunmamaktadır.

Özellikle son günlerde yazılı ve görsel basında, tekzip edilmesine rağmen, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği gözlemlenmektedir.

Orman Genel Müdürlüğü, Odun dışı orman ürünlerini (mantar, reçine, adaçayı, kekik defne, çam fıstığı vb. gibi) toplayan kişi yada kişilerde mesleki yeterlilik belgesi aramamaktadır.

Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğümüzün, belge zorunluluğu getirilen Orman Üretim İşçisi ve Orman Yetiştirme ve Bakım İşçilerini bilgilendirme maksadı ile hazırladığı yazısına, konunun etraflıca kavranmamasına bağlı olarak, zorunluluk olmadığı halde Odun Dışı Ürün Toplayıcılığını da dâhil etmesinin sebep olduğu anlaşılmıştır.

Genel Müdürlüğümüzce konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır.

Tüm meslek kamuoyuna saygı ile duyurulur.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?