logo

Restore Edilen Gayza Köyü Camii Yeniden İbadete Açıldı

#karabükhaberleri #sondakikakarabük #sondakikahaber #yerelhaberler #karabükdoğruhaber #sondakikakarabükhaberleriSafranbolu İncekaya (Gayza) Köyünde bulunan ve 1958 yılında yapılarak ibarete açılan İncekaya Köyü Camii ve müştemilatı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından kılınan ilk Cuma Namazı ile yeniden ibadete açıldı.

Restore edilen İncekaya Köyü Camiin de kılınan Cuma Namazının ardından düzenlenen açılış törenine Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Ali Sefa Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Yıldırım, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Köy ve Mahalle Muhtarları, İş Adamları Kamil Güleç ve Şefik Dizdar, köy sakinleri ve davetliler katıldı.

Resmi süreçlerin bitmek üzere olduğunu ve İncekaya Köyümüzün adının Gayza Köyü olarak değiştirileceğini ifade ederek sözlerine başlayan Vali Fuat Gürel konuşmasının devamında; “Bu güzel camii görmek ve ibadet etmek bana ayrı bir haz verdi. Bizim ecdadımız ahşap ve taşı beraber kullanmışlar. Yabancılarda mermeri görüyoruz ama mermerde bu kadar sıcaklık yok. Ahşap ve taş bizim kültürümüzün bir parçası ve bütün eserlerimizde o sıcaklığı görüyoruz. Cami içerisinde ibadet ederken müthiş bir huşu veriyor insana, yapanlardan Allah razı olsun.  Sayın Bakanımız başta olmak üzere emeği geçen tüm Gayzalı hemşerilerime teşekkür ediyorum.

Vakıflar Genel  Müdürlüğü kendi uhdesindeki tüm yapıları restore etmeye gayret gösteriyor. İlimizde de birçok eseri restore etti ve de restore etmeye devam ediyor. Bundan sonra ki süreçte de böyle önemli eserleri çocuklarımıza bırakabilmek adına ne gerekiyorsa devletimiz ve milletimiz adına sağlayacağız. Ecdadımızdan bizlere kalan kültür alt yapısının bir örneğini de burada görüyoruz. Safranbolu’da, Bulak köyünde, Yazıköyde, Yörük Köy’de görüyoruz ve etrafımızdaki diğer köylerde görüyoruz. Aslında kültür başkenti diyebileceğimiz bir bölge içerisinde bulunuyoruz. Atalarımız, ecdadımız bize çok güzel eserler bırakmışlar. Buraya 1 Milyon turist geliyor. Bizim yaptıklarımızı değil ecdadımızın yaptıklarını görmek için geliyor. Bizim üstümüze düşende bu eserleri koruyarak geleceğe taşımak. Bu eseri de devletimiz ve milletimiz koruyarak geleceğe hazırlamış,  ben huzurlarınızda tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?