logo

Yılbaşı Öncesi Gıda Denetimleri Artırıldı

5996 sayılı Kanun kapsamında; İlimiz merkez ve İlçelerinde Gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri denetimleri yetkisi Tarım ve Orman İl Müdürlüğü uhdesinde olup denetimler İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından risk bazında, rutin ve şikayete bağlı olmak üzere aralıksız devam etmektedir.
Genel olarak, 2018 yılı içerisinde 285 gıda üretim işletmesinde 731 adet, 975 gıda satış işletmesinde 1.426 adet, 1192 toplu tüketim işletmesinde 2454 adet olmak üzere; İlimizde mevcut toplam 2521 gıda işletmesinde 4.611 adet denetim yapılmıştır. Bakanlık programı, zehirlenme ve risk görülen işletmelerde 93 adet numune alınarak Gıda Kontrol laboratuvarlarında analiz yaptırılmıştır. Yapılan denetimlerde yasaya aykırı hareket ettiği tespit edilen 19 işletmeye toplam 149.979 TL idari para cezası uygulanmıştır.
Yılbaşı yaklaşması nedeniyle alkollü içki satış ve tüketiminin artacağı tahmin edilen; büfe, tekel bayii, otel, içkili lokanta, birahane gibi İlimizde mevcut satış ve toplu tüketim iş yerlerinde denetim programı kapsamında gıda denetimleri rutin olarak yapılmakta olup ayrıca; insan hayatının ehemmiyeti dikkate alınarak program harici denetimlere İl Müdürünün de katılımıyla devam edilmektedir.
İl Müdürümüz Çetin AYVALIK alkollü içki tüketicilerinin özellikle ucuz ürünlere ve Bakanlı

ktan kayıt ve onayı olmayan ürünlere itibar etmemeleri konusunda uyarılarda bulunmuştur.


Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?